تبلیغات

فید خوان rss reader

بـوستـان کـودکان اسـتثنایی شهـرستـان سقـز


بـوستـان کـودکان اسـتثنایی شهـرستـان سقـز
بیان مطالب روانشناسی و مشاوره ای /بیان مطالب آموزشی و کمک آموزشی /دانلود نمونه سوال /دانلود نرم افزار/ آشنایی با کودکان استثنایی 
نـویسـندگـان
نـظر سنـجی
مطالب این وبلاگ تا چه حد برای شما مفید بوده است ؟


رتـــبــه وبــلاگ

** افراد شجاع فرصت می آفرینند .ترسوها و ضعفا منتظر فرصت می نشینند ** خوشبختی ما تو سه جمله خلاصه شده تجربه از دیروز، استفاده از امروز، امید به فردا ولی با سه جمله دیگه زندگیمون رو تباه می کنیم حسرت دیروز، اتلاف امروز، ترس از فردا ** همه دوست دارن به بهشت بروند اما کسی دوست ندارد بمیرد ! بهشت رفتن جرأت مردن می خواهد ** بزرگترین مصیبت برای یک انسان این است که نه سواد کافی برای حرف زدن داشته باشد نه شعور لازم برای خاموش ماندن **
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
خـــــــطای دیــــد

افرادی که  :

* بیهوده تقلب می کنند و بی دلیل دروغ می گویند

* همیشه نسبت به مقاصد دیگران شک دارند   

* همواره به هر عمل تحریک آمیز ، صرف نظر از منبع یا شدت آن ، به صورت انفعالی پاسخ می دهند .

این گونه افراد را به سختی می توان روان پریش دانست زیرا آنها تسلط خوبی بر واقعیت دارند. این افراد لزوماً تحت سلطه ی ترس های ناموجه ، مشکلات جنسی ، اعتیادها و موارد مشابه قرار ندارند با این حال رفتارهای آنها برای مشاهده گران نابهنجار به نظر می رسد.

اختلال های این افراد اختلال های شخصیت نامیده می شود اختلالهای شخصیت اساساً  اختلالهای صفات هستند، یعنی اختلالهایی که در گرایش فرد به درک کردن و پاسخ دادن به محیط به شیوه های ناسازگارانه انعکاس می یابند.مفهوم اختلال شخصیت فرض می کند که افراد در موقعیت های مختلف به صورت باثبات پاسخ می دهند.

 بقیه مطالب در ادامه مطلب   

انواع اختلالهای شخصیت :

1- اختلال شخصیت ضد اجتماعی

(Anti Social Personality Disorder)  

این اختلال از کودکی یا اوان جوانی سرچشمه می گیرد و به صورت مدرسه گریزی ، دله دزدی و رفتار قانون شکن آشکار می شود . شاخص این اختلال ، نگرش طمع کارانه نسبت به دیگران ، نوعی عدم حساسیت و بی تفاوتی نسبت به حقوق دیگران که با دروغ گفتن ، تقلب کردن و ... مشخص می شود . تماس با شخصیت های ضد اجتماعی کاملاً خطرناک است زیرا بسیاری از آنها مجرمان تمام عیار هستند . افرادی که به این اختلال مبتلا هستند اغلب در کودکی محرومیت عاطفی داشته و شرایط اقتصادی خوبی نداشته اند علاوه بر این شواهدی وجود دارد که رفتارهای ضد اجتماعی آنها مبنای ژنتیکی داشته و به صورت نارسایی مغزی ذاتی آشکار می شود . این نارسایی از نظر هیجانی ، آنها را کم انگیخته می کند و از این رو کمتر می توانند از تنبیه درس بگیرند . یا تکانه هایشان را کنترل کنند . تنبیه  شدید در کودکی می تواند این احتمال را که فرد بعدها به فعالیت های بزهکارانه بپردازد افزایش می دهد همچنین اگر هیچ تنبیهی صورت نگرفته نباشد باز هم این اتفاق روی می دهد. تنبیه ملایم در حدی که فرد پیامدها را جدی بگیرد می تواند اثر بازدارنده داشته باشد .  

میزان شیوع :

میزان شیوع رفتار ضد اجتماعی تقریباً دو تا سه درصد است به طوری که تعداد مردانی که این تشخیص در مورد آنها داده شده است . چهار برابر زنان است اما یک سوال : آیا این تفاوت بیانگر سوگیری جنسیتی متخصصان در قضاوت است یا بیانگر تفاوت واقعی شیوع این رفتار است ؟

- چه کسی را می توان مبتلا به اختلال شخصیت ضد اجتماعی تشخیص داد ؟ 

در DSMIV برای اینکه رفتارهای ضد اجتماعی ، اختلال شخصیت محسوب شوند باید دو ملاک اصلی را داشته باشند :

1 اولاً این رفتار باید سابقه دار باشد . این ملاک تشخیص به شواهد قابل ملاحظه اختلال رفتاری قبل از 15 سالگی نیاز دارد . این شواهد می تواند شامل : دروغ گفتن همیشگی ، رفتار جنسی پرخاشگرانه ، ویرانگری ، دزدی ، تخریب و تخلف مزمن از مقررات در خانه و مدرسه باشد .

2   ثانیاً رفتار ضد اجتماعی باید در 3 نوع رفتار آشکار شده باشد که از جمله آنها می توان به این موارد اشاره کرد : پرخاشگری مکرر ، بی ملاحضه گی که دیگران را به خطر می اندازد ، حقّه بازی ، عدم پشیمانی ، بی مسئولیتی مداوم ، ناتوانی در پرداختن تعهدات مالی .

تفاوت بین افرادی که رفتار ضد اجتماعی دارند و افرادی که دچار اختلال شخصیت ضد اجتماعی هستند :

در سه ویژگی زیر با هم تفاوت دارند :

1 1)  رفتار ضد اجتماعی افراد دچار شخصیت ضد اجتماعی ، به طور نامناسبی برانگیخته می شود .

برای مجرمان بهنجار ، جرم «معنی دار و قابل درک » است  و ما می فهمیم آنها چرا این کارها را می کنند و آنها نیز خودشان می دانند (آنها می خواهند به سرعت ثروتمند شوند و یا اینکه طالب مقام باشند اینها انگیزه هایی هستند که ما آنها را درک می کنیم هر چند که با آنها مخالفیم )

ولی جرم افراد دچار اختلال شخصیت ضد اجتماعی اغلب بی هدف ، تصادفی و تکانشی به نظر می رسد.

ما ازکار آنها سر در نمی آوریم و آنها نیز خود بر آن واقف نیستند و هیچ هدف منطقی از انجام این اعمال ندارند.

22)  فقدان شرم ، وجدان و احساس مسئولیت به دیگران

فقدان شرم یا ندامت برای خلاف کاریهای گذشته ، نبود هر گونه احساس سرافکندگی برای اقدامات فوق العاده بد، از رایج ترین ویژگی های افراد جامعه ستیز است . آنها فاقد استعداد عشق ورزیدن و دلبستگی مستمراند و نسبت به اعتماد و مهربانی و محبت بی اعتنا هستند و بی شرمانه دروغ می گویند و از کسانی که به انها اعتماد کرده اند سوء استفاده می کنند .

3 3)  نارسایی هیجانی

تفاوت اساسی بین فرد بهنجاری که مجرم است و فرد جامعه ستیز به تجربه هیجان آنها مربوط می شود مجرمان عادی احتمالاً هیجانها را همانند افراد عادی تجربه می کنند ولی جامعه ستیزان هیجانها را بسیار سطحی تجربه می کنند ظاهراً آنها برای خشم ، عشق ، اندوه ، شادی و یا ناامیدی مستمر فاقد استعداد هستند

2- اختلال شخصیت پارانوئید

در این اختلال فرد دارای ویژگی های زیر است :

-        * بی اعتمادی و بدگمانی فراگیر و دیرین نسبت به دیگران

-        * حساسیت زیاد نسبت به بی اعتنایی

-     *گرایش به وارسی کردن محیط برای یافتن و انتخاب نشانه هایی که افکار و نگرشهای زیان مند را تائید می کنند.

افرادی که به اختلال شخصیت پارانوئید مبتلا هستند اغلب اهل جر و بحث ، خشک و عصبی هستند . به نظر می رسد که آنها آماده حمله کردن هستند. آنها به اغراق آمیزی تمایل دارند به اینکه از کاه کوه بسازند و انگیزه های پنهان و معانی خاصی در رفتار غیر مغرضانه دیگران بیابند . آنها بخاطر هر مشکلی که با آن مواجهه می شوند دیگران را سرزنش می کنند و خود نمی توانند هرگونه سرزنشی یا مسئولیت شکستی را بپذیرند . شواهد حاکی از آن است که ساختار ژنتیکی افراد مبتلا به شخصیت پارانوئید و اختلال اسکیزوفرنیک مشابه است . چون این افراد به برونی کردن سرزنش و فرافکنی گناه گرایش دارند، به ندرت در کلینیک ها یا بیمارستانهای روان پزشکی مشاهده می شوند بنابراین پیش بینی میزان شیوع این اختلال دشوار است . اما در مجموع احساس می شود که این اختلال مردان را بیشتر از زنان مبتلا می کند .

3-اختلال شخصیت نمایشی

 Histrionic Personality Disorder ) )

افرادی که سوابق طولانی جلب توجه به خودشان دارند و به نمایشهای هیجانی برانگیخته ای می پردازند که مبنای آنها رویدادهای بی اهمیتی است با عنوان اختلال شخصیت نمایش تشخیص داده می شوند . این افراد در ظاهر جذّاب ، صمیمی و معاشرتی هستند اما معمولاً دیگران آنها را ریاکار می دانند و سطحی به آنها نگاه می کنند.آنها با نمایش دادن برای تماشاچیان ناشناس به دنبال تحسین هستند. زمانی که روابطی بر قرار می کنند ، پرتوقع و بی ملاحظه ، خود محور و در خود فرو رفته می شوند آنها شدیداً عشوه گر هستند با این حال سازگاری جنسی آنها اغلب ابتدایی یا بسیار سرد است که این حاکی از آن است که رفتار عشوه گرانه آنها بیشتر در خدمت هدف جلب توجه است تا تمایلات جنسی . این اختلال بیشتر در زنان رایج است اما در مردان هم وجود دارد و ماچوئیسم نامیده می شود . بین اختلال شخصیت نمایشی و اختلالهای دیگر همپوشی قابل ملاحظه ای وجود دارد .

4-اختلال شخصیت خود شیفته

(  Narcissistic Personality Disorder )

مهمترین ویژگی افراد دارای این اختلال احساس خود والابینی است . ویژگی های این اختلال عبارت اند از:

-        *خودشیفتگی مداوم

-       * خیال پردازی درباره موفقیت نامحدود

-        *قدرت و یا زیبایی

-        *نیازهای خودنمایی برای تحسین شدن

-      *  استفاده از معیارهای مطلوبتر برای ارزیابی خود

اشتغال ذهنی این افراد کاملاً معطوف به خودشان است که این امر به صورت گسترده ای روابط میان فردی آنها را به هم می زند . این افراد صرفاً نمی توانند بفهمند که دیگران نسبت به آنها چه احساسی می کنند . آنها از احساس اغراق آمیز «استحقاق» بر خوردارند . و فکر می کنند که دنیا یک زندگی بدون مسئولیت متقابل به آنها بدهکار است . آنها ممکن است بهره کش به نظر آیند و برای ارضا کردن امیال شخصی خود ازدیگران سوء استفاده می کنند . زمانی که آنها قادر به برقراری یک رابطه می شوند معمولاً بین دو حد آرمان گرایی افراطی و خوار شمردن بیش از حد طرف مقابل دچار تردید می شوند . افراد مبتلا به شخصیت خود شیفته در نتیجه تربیت خانوادگی صرفاً انتظار زیادی از دیگران دارند و این انتظارها از عدم برقراری روابط همدلانه با والدین ناشی می شود .

5- اختلال شخصیت دوری گزین

  ( Avoidant Personality Disorder )

ویژگی اصلی این اختلال روی گردانی از مردم ، تجربیات جدید و حتی از تجربیات قدیم است . در این اختلال معمولاً ترس از احمق به نظر رسیدن با علاقه شدید و پذیرش توسط دیگران ترکیب می شود . این افراد بسیار دوست دارندکه وارد روابط اجتماعی یا فعالیتهای جدید شوند اما تا وقتی که قول پذیرش بدون انتقاد کردن به آنها داده نشود دوست ندارند حتی کوچکترین کاری را انجام بدهند . آنها خجالتی هستند و کوچکترین نشانه عدم تائید توسط دیگران و یا کوچکترین پیش بینی شکست احتمالی موجب دوری گزینی آنها می شود . افراد مبتلا به این اختلال از ناتوانی نسبی شان در بر قراری رابطه بی دردسر با دیگران ناراحت هستند که این خود باعث کاهش عزّت نفس در آنها می شود.

اختلال شخصیت دوری گزین در مقایسه با فوبی اجتماعی فراگیر ، اطلاعات بیشتری در اختیار ما قرار می دهد و افراد مبتلا به شخصیت دوری گزین در موقعیت های اجتماعی مختلف مضطرب تر هستند و برای حل مشکلات خود از مهارتهای اجتماعی ضعیف تری برخوردارند .

6- اختلال شخصیت وابسته

 Dependent personality disorder )   )

ویژگی اصلی این اختلال ، اجازه دادن برای تصمیم گیری های مهم ، آغاز کردن اقدامات مهم و به عهده گرفتن مسئولیت در زمینه های مهم زندگی فرد است . افراد مبتلا به این شخصیت معمولاً برای اینکه باید درکجا زندگی کنند یا چه نوع شغلی باید داشته باشند و دوستان آنها چه کسانی باشند به همسر ، والدین یا دوستان خود مراجعه میکنند . آنها نیازهای خود را در درجه دوم قرار می دهند و ابتدا نیازهای افراد وابسته به آنها را برآورده می کنند چون فکر می کنند پافشاری بر نیازهای خودشان ممکن است رابطه آنها را به خطر بیندازد . این افراد به خاطر ترس از اینکه رها شوند هر نوع بهره کشی جسمی یا روانی زیادی را تحمل می کنند و زمانی که حتی به مدت کوتاهی تنها می شوند دچار ناراحتی شدید می شوند . آنها فاقد عزت نفس هستند و اغلب خود را احمق یا درمانده می دانند و معمولاً به قیمت گزاف جویای  مصاحبت هستند . این اختلال می تواند ناشی از رفتار والدین باشد که یا بیش اندازه فرزند خود را حمایت می کنند و یا بیش از حد خود کامه هستند . این اختلال در زنان بیشتر از مردان دیده می شود

7- اختلال شخصیت وسواسی فکری – عملی

ویژگی این اختلال ، الگوی فراگیر تلاش برای کمال است . افراد مبتلا به این اختلال خواهان کمال برای خود و دیگران هستند هر کاری که آنها انجام می دهند ، هر قدر هم که نتیجه آن عالی باشد ، آنها را خشنود نمی کند . این افراد برای انجام هر چه بهتر کارها ارزش بیشتری نسبت به روابط میان فردی قائل هستند و در انجام کارها انتظار دست نیافتن به هدف را دارند و احتمال شکست را می دهند. بیش از اندازه به جزئیات ، فهرست ها ، مقررات و برنامه ها می پردازند .

آنها در تصمیم گیری ها مربوط به کار مشکل زیادی دارند اما در تصمیم گیری و به تعویق انداختن تفریحات به راحتی این کار را انجام می دهند افراد مبتلا به این اختلال در ابراز هیجان مشکل دارند و معمولاً دیگران آنها را رسمی خشک ، بیش از اندازه با وجدان و اخلاقی می دانند . این اختلال در هر دو جنس رایج است اما تا اندازه ای در مردان بیشتر است

8- اختلال شخصیت اسکیزوئید

 (Schizoid personality disorder   )

ویژگی اصلی این اختلال ف نارسایی در استعداد برقرار کردن روابط اجتماعی است که در عدم تمایل به درگیری های اجتماعی ، بی تفاوتی به تحسین و انتقاد ، عدم حساسیت نسبت به احساسهای دیگران و یا فقدان مهارت های اجتماعی آشکار می شود این افراد اگر دوستان نزدیکی داشته باشند ، تعداد آنها محدود است . آنها گوشه گیر ، نجوش و منزوی هستند خلاصه اینکه آنها درون گرایان افراطی هستند . احساسات آنها بی روح و محدودند و به نظر می رسد که فاقد احساسات صمیمی یا استعداد ابراز هیجان هستند و در نتیجه سرد و دیر آشنا تصور می شوند . در مشاغلی که به مقدار زیادی انزوای اجتماعی نیاز دارند این ویژگی ها می توانند امتیاز محسوب شوند .

9- اختلال شخصیت اسکیزوتایپی

(Schizotypal personality disorder  )

این اختلال با بروز جدایی های در تفکر ، ادراک ، ارتباط  و رفتار توصیف می شود . اختلال شخصیت اسکیزوتایپی را نباید با اسکیزوفرنی یکسان دانست چون این اختلال نسبت به اسکیزوفرنی از شدت کمتری برخوردار است . تفکر غریب در خرافاتی بودن شدید و در این احساس که دیگران توجه خاصّی به فرد دارند آشکار می شود. این احساس از نظر فنی فکر عطفی (Idea of Refrence) نامیده می شود و می تواند زمینه مساعدی برای خرافاتی بودن و پارانویا باشد . در افراد مبتلا به این اختلال ممکن است دگرسان بینی ، احساس بیگانگی نسبت به خود و محیط می تواند وجود داشته باشد . نحوه ارتباط این افراد می تواند جنسی ، انحرافی ، مبهم یا بیش از اندازه پیچیده باشد .

به نظر می رسد که اختلال شخصیت اسکیزوتایپی از نظر ژنتیکی به اسکیزوفرنی مربوط است اما با این تفاوت که آشفتگی ها در این اختلال خفیف تر به نظر می رسند .

10- اختلال شخصیت مرزی

  ( Borderline personality disorder   )

این اختلال طبقه گسترده ای است که ویژگی اصلی آن «ناپایداری» در انواع زمینه های شخصیت از جمله روابط میان فردی ، رفتار و خُلق و خود انگاره است .تشخیص اختلال شخصیت مرزی شایعترین تشخیص اختلال شخصیتی است كه درمورد بیماران سرپایی و بستری صورت می گیرد . برای بالا بردن اعتبار تشخیص و محدود كردن كاربرد آن به دامنه ی محدودی از افراد ، DSM IV  قبل از هرگونه تشخیص ، وجود حداقل پنج مشكل از مشكلات زیر را لازم می داند :

ü   * تلاش های بی امان در جهت اجتناب از ترك شدن واقعی یاخیالی

ü  *  الگوی میان فردی شدید اما ناپایدار كه ویژگی آن نوسان كردن بین كمال گرایی و كاستن از ارزشهاست.

ü    *خودانگاره یا هویت ناپایدار كه آشكارا آشفته یا تحریف شده است .

ü   * تكانشی بودن درحداقل دو زمینه كه برای خود زیان بار است . (  مثلاً درروابط جنسی ، سوء مصرف مواد ، ولخرجی ، رانندگی بی پروا ، یا تا خرخره خوردن و ..... )

ü    *رفتارخودكشی گرایانه مكرر ، تهدید به انجام دادن اینگونه كارها یا ژستهای زخمی كردن خودش

ü  *  احساس های مزمن بیهودگی

ü  *  بی ثباتی هیجانی كه به مدت چندساعت یا چند روز دوام می آورد

ü   * نداشتن كنترل بر خشم

ü   * افكارپارانویید زودگذر در ارتباط با استرس یا نشانه های گسیختگی شدید

این سوال پیش می آید كه : چه عاملی موجب ناپایداری و پیش بینی ناپذیری اختلال شخصیت مرزی می شود ؟

هم شواهد تجربی وهم گمانه زنی ها نشان می دهندكه شخص مبتلا به اختلال شخصیت مرزی ،اولاً شخصیت بااستعدادی است. او از استعداد غیرعادی ذكاوت وبینش نسبت به احساسات دیگران برخوردار است وبه ویژه نسبت به تفاوتهای ظریف غیر كلامی كاملاً حساس است . چنین استعدادهای  كاملاًاز رشد اجتماعی او خبر می دهند نه ازاین واقعیت كه اومرتباً درمعرض بهره كشی روانی به شكل ارزش كاهی وسرزنش قرار دارد واغلب مورد سوء استفاده جنسی و جسمی قرار می گیرد . این استعداد شهودی اوست كه به جای اینكه والدین آنرا به رُخ دیگران بكشند ، آنرا جریحه دار می كنند

اوبرای اینكه شالوده ی هیجانی  « امنی » راحفظ بنماید ، خود واستعدادهایش را رد می كند ودر عین حال والدین بهره كش خودرا می بخشد .
طبقه بندی: مطالب روانشناسی ومشاوره ای،
برچسب ها: انواع اختلالات شخصیت، اختلال شخصیت ضد اجتماعی، اختلال شخصیت پارانوئید، اختلال شخصیت نمایشی، اختلال شخصیت خود شیفته، اختلال شخصیت وسواسی فکری – عملی، اختلال شخصیت اسکیزوئید،
[ چهارشنبه 9 مرداد 1392 ] [ 02:17 ق.ظ ] [ حسن کرمی زاده ]

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

.: Weblog Themes By Hassan Karamizadeh :.

دربـاره وب سایـت

این وبلاگ یک وبلاگ شخصی بوده و زیر نظر آموزش و پرورش نمی باشد .
این وبلاگ با هدف آشنا کردن عموم مردم با مقوله کودکان استثنایی و انتقال تجربیات معلمان و عوامل دست اندر کار با کودکان استثنایی ایجاد شده است لذا از همه کسانی که در زمینه های مختلف آموزشی و توانبخشی کودکان استثنایی تجربه ، مطالب علمی و یا نرم افزار دارند خواهشمندم آنها را در اختیار این وبلاگ قرار بدهند تا دیگر دلسوزان این بهشتیان روی زمین نیز بتوانند از آنها استفاده کنند .
اجرکم عند ا...
ســـاعــت
آخـرین مـطـالـب
آمــــار ســـایــت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
آخرین بروز رسانی :
تـــقــویـــم
امــکانـات وبـــلــاگ