تبلیغات

فید خوان rss reader

بـوستـان کـودکان اسـتثنایی شهـرستـان سقـز


بـوستـان کـودکان اسـتثنایی شهـرستـان سقـز
بیان مطالب روانشناسی و مشاوره ای /بیان مطالب آموزشی و کمک آموزشی /دانلود نمونه سوال /دانلود نرم افزار/ آشنایی با کودکان استثنایی 
نـویسـندگـان
نـظر سنـجی
مطالب این وبلاگ تا چه حد برای شما مفید بوده است ؟


رتـــبــه وبــلاگ

** افراد شجاع فرصت می آفرینند .ترسوها و ضعفا منتظر فرصت می نشینند ** خوشبختی ما تو سه جمله خلاصه شده تجربه از دیروز، استفاده از امروز، امید به فردا ولی با سه جمله دیگه زندگیمون رو تباه می کنیم حسرت دیروز، اتلاف امروز، ترس از فردا ** همه دوست دارن به بهشت بروند اما کسی دوست ندارد بمیرد ! بهشت رفتن جرأت مردن می خواهد ** بزرگترین مصیبت برای یک انسان این است که نه سواد کافی برای حرف زدن داشته باشد نه شعور لازم برای خاموش ماندن **
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
خـــــــطای دیــــد

سندرم تورت چیست؟

سندرم تورت یك اختلال عصب زیستی است كه با حركات غیر ارادی (تیك‌حركتی) و اصوات غیر ارادی (تیك صوتی) شناخته میشود. بیماری عموماً قبل از 7 سالگی آغاز می شود و شدت آن معمولاً با افزایش سن تخفیف می یابد.

برای تشخیص، هم تیك‌های صوتی و هم تیك‌های حركتی باید حداقل به مدت یك‌سال وجود داشته باشند. طیف شدت علائم از خیلی خفیف و قابل اغماض تا شدید و ناتوان كننده متغیر است. خوشبختانه علائم در بیشتر افراد مبتلا به تورت خفیف است چندانكه نیازی به درمان دارویی نیست. به علاوه تورت در تمام نقاط دنیا و همة نژادها رخ می دهد.

سندرم تورت چقدر شیوع دارد؟
تورت جزء بیماری‌های نسبتاً شایع ارثی است. نوع كامل این اختلال از هر 2500 نفر 1 نفر را مبتلا می‌كند و شاید سه برابر این تعداد اَشكال ناقص بیماری از جمله تیك مزمن یا اختلال وسواس فكری عملی بروز می‌‌كند.
چه بیماری های دیگری با سندرم تورت در ارتباطند؟
یك یا چند حالت از وضعیت‌های زیر ممكن است در این بیماران به‌صورت خیلی خفیف بروز كند گرچه برای بعضی از افراد مبتلا به تورت نشانه‌های همراه ممكن است آن‌قدر شدید باشد كه زندگی روزمره را مختل كند:
 )
وسواس‌ها (افكار پابرجا و تكرار شونده: برای مثال مشغولیت ذهنی دربارة آلودگی( یا بیماری) و اجبارها ( عادات رفتاری و فكری پابرجا و تكرار شونده مثل چك كردن افراطی، ‌شمارش، تمیزكردن
(

اختلال ژنتیكی چیست؟
در اختلال ژنتیكی در آرایش ژن‌ها یا كروموزوم‌ها تغییراتی ایجاد می‌شود كه این تغییرات منجر به بروز بیماری‌های ژنتیكی می‌شوند. اغلب سابقة خانوادگی از یك اختلال ژنتیكی خاص در اقوام نزدیك وجود دارد، اگرچه یك اختلال ژنتیكی ممكن است در خانواده‌ای كه فرد دیگری در آ‌ن مبتلا نیست هم ظاهر شود. گاه معاینة دقیق اعضاء خانواده ممكن است نشانه‌ای بی‌اهمیت از یك اختلال را آشكار كند كه پیش از آن تشخیص داده نشده بود.
درحال حاضر تلاش‌های بسیاری برای جستجوی روش‌های كشف زودرس اختلالات ژنتیكی و درمان آنها در حال انجام است
.
آیا سندرم تورت یك اختلال ژنتیكی است؟
بر اساس بهترین اطلاعات در دسترس، مشخص شده كه تورت یك بیماری ارثی است. آسیب‌پذیری برای ابتلا به سندرم تورت از یك نسل به نسل دیگر انتقال می‌یابد. وقتی از آسیب‌پذیری صحبت می‌كنیم منظورمان حالتی است كه باعث می‌شود تا كسی اساس سرشتی یا ژنتیكی برای اختلال تیك داشته باشد.
نوع و شدت بروز بیماری ممكن است از یك نسل به نسل دیگر با هم فرق كند. آسیب‌پذیری ژنتیكی به وسیلة مادر یا پدر حامل ژن انتقال می‌یابد و می‌تواند به پسرها و دخترهای دیگر برسد. وقتی یك والد بیماری تورت دارد یا حامل یك ژن تورت است در هر فرزند این زوج شانس آسیب پذیری ژنتیكی به اختلال تورت 50 درصد خواهد بود. این مدل وراثت، الگوی غالب خوانده می‌شود
.
نفوذ ژنتیكی چیست؟
همة كسانی كه آسیب پذیری ژنتیكی برای سندرم تورت را به ارث برده‌اند، علائم اختلال را نشان نمی‌دهند. در صورتیكه یك ‌ژن همیشه منجر به بروز علامت نشود، نفوذ ژنتیكی آن ناقص خوانده می‌شود. گاهی درجات نفوذ (بروز علائم) در زنان و مردان با یكدیگر فرق می‌كند.
برای مثال فرزند مؤنثی كه ژن را به ارث برده است 70 درصد شانس بروز یكی از علائم سندرم تورت را دارد. اما فرزند مذكر تا 99 درصد احتمال دارد كه بعضی علائم كلینیكی ژن به ارث رسیده را بروز دهد.
بنابراین میزان نفوذ ژن تورت در مردان بیشتر از زنان است. همچنین بروز برخی اشكال آسیب‌پذیری ژنتیكی در مردان با احتمال بیشتری همراه است. زنان حامل ژن بیماری تا 30% این شانس را دارند كه هیچ علامتی نداشته باشند ولی این شانس برای مردان 1% است
.
تنوع در بروز علائم چیست؟
ژن سندرم تورت در افراد مختلف علائم متفاوتی را ایجاد می‌كند (بروز متنوع). طیف اشكال مختلف اختلال شامل تورت كامل، اختلال تیك مزمن، اختلال وسواس فكری عملی و احتمال اختلال تیك گذرا و ADHD است. برای مثال برخی افراد سندرم تورت(یا تیك‌های مزمن) و اختلال وسواس فكری- عملی را باهم دارند. برخی ممكن است فقط مبتلا به یكی از اینها باشند. همچنین بین دو جنس در بروز ژن تورت تفاوت وجود دارد. مردها احتمال بیشتری دارد كه تورت یا تیك‌های مزمن داشته باشند و زنان بیشتر احتمال دارد كه به اختلال وسواس فكری- عملی مبتلا شوند؛ گرچه هر تركیبی یا هر درجه‌ای از شدت علائم هم در زنان و هم در مردان ممكن است. پیش‌بینی شدت علائم در كودكان بر اساس شدت علائم والد مبتلا امكان‌پذیر نیست. شدت اختلال هم بسیار متغیر است. در اكثر افرادی كه آسیب‌پذیری ژنتیكی تورت را به ارث می‌برند، بیماری خیلی خفیف‌تر از آنست كه بیمار در صدد مراجعة پزشكی برآید.

آیا عوامل غیر ژنتیكی بر سندرم تورت مؤثرند؟
گرچه اكثریت موارد تورت بر اساس وراثت رخ می‌دهد احتمالاً تنوع‌های فردی در ماهیت، سیر بیماری و شدت تورت نمی‌تواند تنها با عوامل ژنتیكی توضیح داده شوند. به‌نظر می‌رسد كه عوامل غیر ژنتیكی هم در تغییر نحوة بروز بیماری مزمن مسئول باشند.

مشاورة ژنتیك برای سندرم تورت
با این آگاهی كه بیماری تورت یك اختلال ژنتیكی است، طبعاً خانواده‌ها علاقه نشان می‌دهند كه در جستجوی مشاورة ژنتیكی باشند.
مشاورة ژنتیك باید توسط پزشكان مطلع یا مشاورانی صورت گیرد كه بتوانند خانواده‌ها را از اطلاعات دقیقی در مورد الگوی به ارث رسیدن بهره‌مند سازند و همچنین با كار بر روی این خانواده‌ها به آنها كمك كنند تا بتوانند با احساس‌های پیچیده‌ای كه ممكن است آنها را كلافه كند، كنار بیایند.
آزمایش‌های ژنتیكی و تحقیقات در مورد سندرم تورت
محققان فعالانه در جستجوی محل كروموزومی ژن سندرم تورت هستند. برای برخی اختلالات ژنتیكی مثل بیماری‌ هانتینگتون، دانشمندان یك نشانگر ژنتیكی را خیلی نزدیك به ژن بیماری روی كروموزوم شمارة 4 كشف كرده‌اند.
یافتن نشانگر ژنتیكی برای سندرم تورت كمك می‌كند تا بتوان افرادی را كه ناقل ژن تورت هستند مشخص كرد. قدم بعدی پیدا كردن محل خود ژن غیرطبیعی است و تعیین كردن اینكه چه اشتباهی در آن رخ داده است .همچنین تلاش محققان در راستای بدست آوردن داروهای اختصاصی با حداقل عوارض جانبی است.
درحال حاضر آزمایش ژنتیكی یا زیست شیمیایی برای تعیین ناقلین غیرمبتلای ژن تورت یا كسی كه تورت دارد موجود نیست. همچنین آزمایشی كه بتواند قبل از تولد بروز علائم یا شدت تورت را تعیین كند وجود ندارد .

پریسا دنیای شکلک ها   www.sheklakveblag.blogfa.com/
طبقه بندی: مطالب روانشناسی ومشاوره ای،
برچسب ها: سندرم تورت، مشاورة ژنتیك برای سندرم تورت، آزمایش‌های ژنتیكی و تحقیقات در مورد سندرم تورت، بیماریهای مرتبط با سندروم تورت،
[ دوشنبه 17 تیر 1392 ] [ 06:50 ب.ظ ] [ حسن کرمی زاده ]

penile dysfunction remedies
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 07:08 ق.ظ
youtube erectile dysfunction http://viagralim.us youtube erectile dysfunction !
Hola! I've been following your weblog for a while now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Houston Tx! Just wanted to say keep up the excellent work!
chaturbatefreetokenshack.com
دوشنبه 13 شهریور 1396 03:42 ق.ظ
Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading?

I'm trying to figure out if its a problem on my end or if it's the
blog. Any feed-back would be greatly appreciated.
http://arletteblasl.blog.fc2.com/blog-entry-3.html
چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396 12:40 ب.ظ
Thanks for finally writing about >بـوستـان کـودکان اسـتثنایی شهـرستـان سقـز <Loved it!
BHW
دوشنبه 4 اردیبهشت 1396 10:22 ق.ظ
Greate article. Keep writing such kind of info on your page.
Im really impressed by your site.
Hey there, You've performed an incredible job. I will definitely digg it and for
my part suggest to my friends. I'm confident they will be benefited from this
web site.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

.: Weblog Themes By Hassan Karamizadeh :.

دربـاره وب سایـت

این وبلاگ یک وبلاگ شخصی بوده و زیر نظر آموزش و پرورش نمی باشد .
این وبلاگ با هدف آشنا کردن عموم مردم با مقوله کودکان استثنایی و انتقال تجربیات معلمان و عوامل دست اندر کار با کودکان استثنایی ایجاد شده است لذا از همه کسانی که در زمینه های مختلف آموزشی و توانبخشی کودکان استثنایی تجربه ، مطالب علمی و یا نرم افزار دارند خواهشمندم آنها را در اختیار این وبلاگ قرار بدهند تا دیگر دلسوزان این بهشتیان روی زمین نیز بتوانند از آنها استفاده کنند .
اجرکم عند ا...
ســـاعــت
آخـرین مـطـالـب
آمــــار ســـایــت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
آخرین بروز رسانی :
تـــقــویـــم
امــکانـات وبـــلــاگ